Skip to main content

State High School Rodeo qualifies National Rodeo contenders

June 24, 2012

Chauncy Hesselting, Thedford sticks the 8 seconds on his bull Friday night. Chauncy ended up the year-end champ and heads to Nationals in July.

Nebraska’s High School Rodeo State Finals in Hastings has come to a close, and the champions are sitting on some new saddles. Next, for the elite few, will be a run at Nationals July 14-21, 2012, at Rock Springs, Wyo. Check this week’s paper for pictures of all of our area competitors in action, and complete results.

Yearend Nebraska High School Rodeo champions
*Denotes National Qualifier

Boys Cutting
1. Sterling Atkins *
2. Seth Cumpton *
3. Chase Reiken *
4. William Meyer *
5. Shane Suchy - alternate

Girls Cutting
1. Lindsay Adamson *
2. Rachel Weander *
3. Hailey Storer *
4. Brianna Meyer *
5. Sydney Bushhousen - alternate

Barebacks
1. Wyatt Gewinner *
2. Boyd Miller *
3. Rowdy Moon *
4. Wesley Cole *
5. Chauncy Hesseltine - alternate

Goat Tying
1. Torie Opela *
2. Kelsey Knust *
3. Cati Stanko *
4. Charmane Macomber *
5. Erin Van Horn - alternate

Tie Down Roping
1. Tanner Stec *
2. Cody Nye *
3. David Hinman *
4. Ty Spickelmier *
5. Shane Suchy - alternate

Breakaway
1. Brandy Brown *
2. Cati Stanko *
3. Lindsay Adamson *
4. Kaylie Haun *
5. Kelsey Knust - alternate

Saddle Broncs
1. Chauncy Hesseltine *
2. Triston Eklund *
3. Jaden Clark *
4. Nicholas Stull *
5. Seth Cumpton - alternate

Pole Bending
1. Cati Stanko *
2. Jordan Hagedorn *
3. Kaylie Haun *
4. Charmayne Strong *
5. Brandy Reichmuth - alternate

Steer Wrestling
1. Dillon Simonson *
2. AJ Freeman *
3. Reed Kraeger *
4. Colby Anders *
5. Colton Vossler - alternate

Team Roping
1. Rhett Nelson/Tucker White *
2. Shane Suchy/Peyton Holliday *
3. Brady Wakefield/Riley Wakefield *
4. Blaine Finney/Doug Finney *
5. Savanna Jamison/Denum Santero - alternate

Barrel Racing
1. Brandy Brown *
2. Kayellyn Hall *
3. Shawnie Stone-Swedburg *
4. Kaylie Haun *
5. Jamie Thomas - alternate

Bull Riding
1. Chauncy Hesseltine *
2. Ethan Lesiak *
3. Dalton Cunningham *
4. Tyler Viers *
5. Lane Gambill – alternate

State Finals Champions:
Boys Cutting - Chase Reiken 286 pts
Girls Cutting - Lindsay Adamson 288 pts
Barebacks - Wyatt Gewinner 132/2
Goat Tying - Torie Opela 19.14/2
Tie Down Roping - Cody Nye 23.93/2
Breakaway Roping - Bailey Schaack 6.14/2
Pole Bending - Jordan Hagedorn 41.752/2
Saddle Broncs - Chauncy Hesseltine 49/1
Steer Wrestling - Dillon Simonson 10.23/2
Team Roping - AJ & Tanner Freeman 13.97/2
Barrel Racing - Brandy Brown 34.232/2
Bull Riding - Tyler Viers 145/2

Saturday’s Short Go Results:

BAREBACK RIDING
1. MILLER, BOYD 66
2. GEWINNER, WYATT 63
3. tie MOON, ROWDY 60
3. tie COLE, WESLEY 60

BARREL RACING
1. STANKO, CATI 17.557
2. THOMAS, JAMIE 17.614
3. HALL, KAYELLYN 17.68
4. STONE-SWEDBERG, S. 17.916
5. PAINTER, LAREE 18.433
6. BONIFAS, EMILY 18.531
7. HAUN, KAYLIE 18.815
8. REICHMUTH, BRANDY 22.839
9. BROWN, BRANDY 23.104
10. O'DANIEL, SYDNEY 23.311
BOYS CUTTING
1. BADER, REGAN 146
2, REIKEN, CHASE 144
3. MILLER, AMAN 143
4. CUMPTON, SETH 142
5. ATKINS, STERLING 142
6. SUCHY, SHANE 137
7. MEYER, WILLIAM 135
8. BRADLEY, BLAYNE 134
9. BADER, WYATT 127
10. CHITTICK, CLAY 125

BREAKAWAY ROPING
1. ADAMSON, LINDSAY 2.87
2. HAUN, KAYLIE 2.94
3. VAN HORN, ERIN 3.06
4. STANKO, CATI 3.56
5. BROWN, BRANDY 4.63
6. SCHAACK, BRANDY 5.22
7. KNUST, KELSEY 12.47

BULL RIDING
1. GAMBILL, LANE 72
2. VIERS, TYLER 66

GIRLS CUTTING
1. STORER, HAILEY 144
2. ADAMSON, LINDSAY 141
3. BUSHHOUSEN, SYDNEY 141
4. MACOMBER, CHARMANE 141
5. WEANDER, RACHEL 138
6. JAMISON, SAVANNA 138
7. HAGEDORN, JORDAN 136
8. DOETKER, JORDYN 134
9. MEYER, BRIANNA 132
10. VONHEEDER, SAMANTHA 125

GOAT TYING
1. HAGEDORN, JORDAN 9.4
2. HAUN, KAYLIE 9.81
3. MACOMBER, CHARMANE 10.19
4. VAN HORN, ERIN 10.84
5. STANKO, CATI 11.95
6. CHRISTEN, ALEX 12.11
7. WALKER, SABRINA 12.64
8. OPELA, TORIE 12.78
9. HAUN, MURPHY 13.96
10. KNUST, KELSEY 21.92

POLE BENDING
1 STANKO, CATI 21.566
2. HAGEDORN, JORDAN 21.821
3. STRONG, CHARMAYNE 21.85
4. REICHMUTH, BRANDY 21.946
5. CLARK, MADISON 22.723
6. MICEK, ALEX 23.101
7. STONE-SWEDBERG, SHAWNIE 27.122
8. CHRISTEN, ALEX 27.434
9. HAUN, KAYLIE 32.955
10. THOMAS, JAMIE 34.493

SADDLE BRONC
1. EKLUND, TRISTON 58
2. CLARK, JADEN 32

STEER WRESTLING
1. KRAEGER, REED 5.4
2. SIMONSON, DILLON 5.66
3. ANDERS, KALANE 6.04
4. ANDERS, COLBY 6.35
5. WALNOFER, PETER 6.51
6. FREEMAN, AJ 7.32
7. VOSSLER, COLTON 7.8
8. HINMAN, DAVID 10.2

TEAM ROPING
1. SUCHY, SHANE 8.62
2. HOLLIDAY, PEYTON 8.62
3. NELSON, RHETT 9.42
4. WHITE, TUCKER 9.42
5. WEBER, REECE 11.07
6. MATHIS, TATE 11.07
7. tie WAKEFIELD, BRADY 12.4
7. tie WAKEFIELD, RILEY 12.4
8. BROTT, COOPER 13.7
9. CLARK, JADEN 13.7
10. tie STEC, TANNER 14.54
10. tie HINMAN, DAVID 14.54

TIE DOWN ROPING
1. NYE, CODY 11.34
2. SIMONSON, DILLON 11.82
3. HINMAN, DAVID 11.93
4. SUCHY, SHANE 11.94
5. BRADLEY, BLAYNE 12.19
6. STEC, TANNER 12.81
7. REIKER, CODY 14.88
8. SPICKELMIER, TY 16.57

Broken Bow golfers dualed Swedes at Wild Horse in Gothenburg April 8 There were three flights of...
ARNOLD -- Anselmo-Merna, Mullen, Sandhills/Thedford and Twin Loup all participated in the Mullen...
Class A Results 1st Place - Grand Island 2nd Place - Millard South 3rd Place - Kearney 4th Place -...